berokinfo.com

O descriere de munca pentru un tehnician de apă

Apa curată este una dintre cele esențiale ale vieții. tehnicieni de apa ajuta la asigurarea că apa potabilă este liber de contaminanți care pot provoca boli. Titlul "tehnician apă" se poate aplica la un număr de locuri de muncă în cadrul industriei de testare a apei și de tratament. De lucru ca un tehnician de apă poate însemna purtarea de mai multe pălării diferite, toate în aceeași zi.

Apa Tehnician Descrierea postului

  • Orașul și județul San Francisco Departamentul de Resurse Umane descrie o poziție tehnician de apă serviciu civil care implică atât colectarea de probe de apă și teste de laborator. Un tehnician de apă colectează probe de apă de la instalațiile de tratare a apei precum și din lacuri, canale colectoare, bazine și fântâni. Tehnicianul poate efectua teste de laborator simple în domeniu sau teste mai sofisticate, într-un laborator. Deoarece evidență atentă este esențială, tehnicianul de apă trebuie să mențină, de asemenea, înregistrările meticuloasă a zonelor de colectare, metodele și rezultatele și să raporteze rezultate anormale autorităților corespunzătoare. Ea trebuie, de asemenea, știu și să urmeze practicile de laborator în condiții de siguranță, inclusiv calibrarea și întreținerea echipamentelor și folosind tehnici sterile, pentru a evita probe contaminante.

Cerințe educaționale tipice

  • Un tehnician de apă trebuie să aibă cel puțin o diplomă de liceu, cu toate că, în multe cazuri, angajatorii preferă să angajeze o persoană cu un grad fie asociat sau mai mare în biologie, chimie sau un domeniu legat. În loc de un grad, orașul și județul San Francisco Departamentul de Resurse Umane acceptă un an de experiență verificabile de lucru ca un domeniu sau a unui tehnician de laborator într-o apă sau deșeuri de utilitate apă pentru o poziție de calitate a apei tehnician I. Unele posturi pot necesita competență care arată de certificare în cadrul procedurilor de laborator. Pentru pozițiile guvernamentale, un tehnician de apă poate să treacă un examen de serviciu public.

În cazul în care au de lucru

  • Mulți tehnicieni de apă lucrează pentru facilități guvernamentale, fie la nivel local sau național. Alții lucrează pentru companii independente de testare a apei. Un tehnician de apă vor lucra sub supravegherea oamenilor de știință sau directori de laborator. Aproximativ 27 la suta din tehnicieni de știință de mediu, o categorie care include tehnicieni de calitate a apei, de lucru în poziții guvernamentale de stat sau locale, potrivit Biroului de Statistică a Muncii. Aproximativ 23 la suta de lucru pentru firmele de consultanță, și 13 la sută de lucru în laboratoarele de testare.

Salariu de muncă și oportunități

  • tehnicieni de știință de mediu, în general, a făcut un salariu mediu de 18.83 $ pe oră sau 41240 $ pe an în luna mai 2012, în conformitate cu BLS. creșterea locurilor de muncă în acest domeniu va crește cu 19 la suta pe an, sau mai rapid decât creșterea medie proiectată pentru toate locurile de muncă, BLS prezice. Salariile sunt cele mai mari pentru cei care lucrează în agențiile guvernamentale locale și cel mai mic pentru cei care lucrează în laboratoarele de testare.

Conditii de lucru

  • O mare parte din munca unui tehnician de apa nu necesita petrecerea timpului in aer liber, indiferent de condițiile meteorologice. Un tehnician de apă poate conduce adesea la un site la altul pentru a colecta probe.

Distribuiți pe rețelele sociale:

înrudit
Contabilitate Medical SalariuContabilitate Medical Salariu
Vs. de contabilitate salariile NursingVs. de contabilitate salariile Nursing
Taxe Restaurant ReceptionistTaxe Restaurant Receptionist
Creditor lui Funcționar Descriere JobCreditor lui Funcționar Descriere Job
Descrierea postului de personal contabilDescrierea postului de personal contabil
Descriere loc de muncă pentru un contabil de vânzare cu amănuntulDescriere loc de muncă pentru un contabil de vânzare cu amănuntul
Taxe de încărcare completă BookkeeperTaxe de încărcare completă Bookkeeper
Gradul în Finanțe Raport de studii în contabilitateGradul în Finanțe Raport de studii în contabilitate
Dezavantajele Fiind un contabilDezavantajele Fiind un contabil
Cât de mult spațiu am nevoie pentru un restaurant?Cât de mult spațiu am nevoie pentru un restaurant?
» » O descriere de munca pentru un tehnician de apă